Alt om U18DM i Ikast april 2012



Turneringsplan: http://www.teenvolley.dk/sw25439.asp
Holdpræsentation DU18: http://www.teenvolley.dk/graphics/Volleyball/gfx/teenvolley/udm/2012/DU18%20Pr%E6sentation.pdf
Holdpræsentation HU18:
http://www.teenvolley.dk/graphics/Volleyball/gfx/teenvolley/udm/2012/HU18%20Pr%E6sentation.pdf
Avisreferat: http://www.ikastvolley.dk/Filer/KatalogStore/73.jpg
Billeder på facebook:
http://www.facebook.com/home.php#!/pages/U18-DM-i-Ikast/266663336747882




DU18  Slutstilling   Dream Team DU18 DM 2012
1 Team Køge     Navn klub
2 Amager VK   Hæver Emma Brix Team Køge
3 Lyngby-Gladsaxe   Kantspiller Nora Møllgaard Gentofte Volley
4 Gentofte Volley   Kantspiller Tenna Donslund Ikast KFUM
5 BRH Volley   Kantspiller Nanna Mølgård Team Køge
6 Ikast KFUM   Centerspiller Julie Molin de Blanck Team Køge
7 Fortuna Odense   Centerspiller Trine Kjeldgård Pedersen Gentofte Volley
8 Fjellerup Volley   Libero/forsvar Clara Vieira Team Køge
9 DHV Odense   MVP Liv Magnussen BRH Volley
10 Aarhus Volleyball        
11 S-E Volley        
12 Vesthimmerlands VK        
           
           
           
           
HU18  Slutstilling   Dream Team HU18 DM 2012
1 Gentofte Volley     Navn klub
2 Lyngby-Gladsaxe   Hæver Sebatian Holm Hvidovre-Køge
3 Hvidovre-Køge   Kantspiller Mads Møllgaard Gentofte Volley
4 Farum-Holte   Kantspiller Kristoffer Abell Spentrup IF
5 DHV Odense   Kantspiller Jeppe Tholstrup Bach Gentofte Volley
6 Ikast KFUM   Centerspiller Christian Tang-Jensen Gentofte Volley
7 Spentrup IF   Centerspiller Emil Gade Farum-Holte
8 Middelfart VK   Libero/forsvar Victor Holving Gentofte Volley
9 Fjellerup Volley   MVP Kristoffer Abell Spentrup IF
10 S-E Volley        
11 BVC Esbjerg        
12 Vk Vendsyssel        

Velkommen til

U18 DM

Program

Fredag

19.00 Indkvartering

Træning

22.00 Ledermøde i filmlokalet

23.00 Godnat

Lørdag

06.30 – 8.30 Morgenmad

11.00 – 13.30 Frokost

18.00 – 20.00 Aftensmad

20.00 Ledermøde I filmlokalet

23.00 Godnat

Søndag

06.30 – 8.30 Morgenmad

11.00 – 13.30 Frokost


Menu

Morgenmad

Franskbrød, rugbrød, smør, marmelade, ost, honning, pålæg, havregryn, cornflakes, rosiner, sukker, mælk, juice, kaffe, the

Frugt 1 stk.

Frokost

Grove brød, rugbrød, smør

Pasta, ærter, majs, ananas, rosiner, snittet salat, tomater i både, revne og hele gulerødder, agurk

Leverpostej, pålæg, ost

Tun, skinkestrimler, kyllingetern

Dressing

Frugt 1 stk.

Aftensmad

Stegt kyllingebrystfilet

Kogte ris

Tomatsovs, varm

Flutes, grov

Gulerodssalat med ananas og rosiner

majs og ærter

Dressing

Isvaffel



KL Nr. Pulje Bane Hold A - Hold B Sætscore 1. Sæt 2. Sæt 3. Sæt Sum
08:45 101 C 1 Team Køge - Gentofte Volley 2 - 1 26 - 24 17 - 25 15 - 9 58 - 58
08:45 102 C 2 BRH Volley - Vesthimmerlands VK 2 - 0 25 - 1 25 - 5   -   50 - 6
08:45 103 C 3 DHV Odense - Ikast KFUM 0 - 2 16 - 25 16 - 25   -   32 - 50
08:45 201 A 4 Gentofte Volley - Spentrup IF 2 - 0 25 - 16 25 - 16   -   50 - 32
08:45 202 A 5 Farum-Holte - BVC Esbjerg 2 - 1 18 - 25 25 - 15 15 - 3 58 - 43
08:45 203 A 6 Fjellerup Volley - DHV Odense 0 - 2 24 - 26 24 - 26   -   48 - 52
09:55 104 D 1 Lyngby-Gladsaxe - Fortuna Odense 2 - 1 25 - 23 23 - 25 15 - 11 63 - 59
09:55 105 D 2 Amager VK - S-E Volley 2 - 0 25 - 7 25 - 16   -   50 - 23
09:55 106 D 3 Fjellerup Volley - Aarhus Volleyball 2 - 1 18 - 25 26 - 24 15 - 11 59 - 60
09:55 204 B 4 Lyngby-Gladsaxe - Ikast KFUM 2 - 0 26 - 24 25 - 21   -   51 - 45
09:55 205 B 5 Hvidovre-Køge - S-E Volley 2 - 0 25 - 11 25 - 10   -   50 - 21
09:55 206 B 6 Vk Vendsyssel - Middelfart VK 0 - 2 11 - 25 6 - 25   -   17 - 50
11:05 107 C 1 Team Køge - DHV Odense 2 - 0 25 - 11 25 - 7   -   50 - 18
11:05 108 C 2 BRH Volley - Ikast KFUM 2 - 0 25 - 22 25 - 15   -   50 - 37
11:05 109 C 3 Gentofte Volley - Vesthimmerlands VK 2 - 0 25 - 10 25 - 5   -   50 - 15
11:05 207 A 4 Gentofte Volley - Fjellerup Volley 2 - 0 25 - 9 25 - 19   -   50 - 28
11:05 208 A 5 Farum-Holte - DHV Odense 2 - 0 25 - 13 25 - 16   -   50 - 29
11:05 209 A 6 Spentrup IF - BVC Esbjerg 2 - 0 25 - 16 25 - 7   -   50 - 23
12:15 110 D 1 Lyngby-Gladsaxe - Fjellerup Volley 2 - 0 25 - 15 25 - 15   -   50 - 30
12:15 111 D 2 Amager VK - Aarhus Volleyball 2 - 0 25 - 21 25 - 13   -   50 - 34
12:15 112 D 3 Fortuna Odense - S-E Volley 2 - 0 25 - 20 25 - 17   -   50 - 37
12:15 210 B 4 Lyngby-Gladsaxe - Vk Vendsyssel 2 - 0 25 - 13 25 - 10   -   50 - 23
12:15 211 B 5 Hvidovre-Køge - Middelfart VK 2 - 0 25 - 22 25 - 20   -   50 - 42
12:15 212 B 6 Ikast KFUM - S-E Volley 2 - 0 25 - 22 25 - 15   -   50 - 37
                                           
KL Nr. Pulje Bane Hold A - Hold B Sætscore 1. Sæt 2. Sæt 3. Sæt Sum
14:00 213 A 4 Farum-Holte - Fjellerup Volley 2 - 1 25 - 23 16 - 25 15 - 10 56 - 58
14:00 214 A 5 Gentofte Volley - BVC Esbjerg 2 - 0 25 - 14 25 - 14   -   50 - 28
14:00 215 A 6 DHV Odense - Spentrup IF 0 - 2 20 - 25 18 - 25   -   38 - 50
14:00 113 C 1 BRH Volley - DHV Odense 2 - 1 25 - 8 22 - 25 15 - 7 62 - 40
14:00 114 C 2 Team Køge - Vesthimmerlands VK 2 - 0 25 - 3 25 - 6   -   50 - 9
14:00 115 C 3 Ikast KFUM - Gentofte Volley 1 - 2 23 - 25 25 - 21 11 - 15 59 - 61
15:10 216 B 4 Hvidovre-Køge - Vk Vendsyssel 2 - 0 25 - 21 25 - 12   -   50 - 33
15:10 217 B 5 Lyngby-Gladsaxe - S-E Volley 2 - 0 25 - 14 25 - 15   -   50 - 29
15:10 218 B 6 Middelfart VK - Ikast KFUM 2 - 1 22 - 25 25 - 18 15 - 11 62 - 54
15:10 116 D 1 Amager VK - Fjellerup Volley 2 - 0 25 - 10 25 - 19   -   50 - 29
15:10 117 D 2 Lyngby-Gladsaxe - S-E Volley 2 - 0 25 - 22 25 - 16   -   50 - 38
15:10 118 D 3 Aarhus Volleyball - Fortuna Odense 0 - 2 19 - 25 17 - 25   -   36 - 50
16:20 219 A 4 Gentofte Volley - Farum-Holte 2 - 0 25 - 12 25 - 5   -   50 - 17
16:20 220 A 5 DHV Odense - BVC Esbjerg 2 - 0 25 - 14 25 - 22   -   50 - 36
16:20 221 A 6 Fjellerup Volley - Spentrup IF 0 - 2 19 - 25 17 - 25   -   36 - 50
16:20 119 C 1 Team Køge - BRH Volley 2 - 0 25 - 23 25 - 16   -   50 - 39
16:20 120 C 2 Ikast KFUM - Vesthimmerlands VK 2 - 0 25 - 12 25 - 11   -   50 - 23
16:20 121 C 3 DHV Odense - Gentofte Volley 0 - 2 16 - 25 15 - 25   -   31 - 50
17:30 222 B 4 Lyngby-Gladsaxe - Hvidovre-Køge 2 - 1 23 - 25 25 - 19 15 - 9 63 - 53
17:30 223 B 5 Middelfart VK - S-E Volley 2 - 0 25 - 16 25 - 3   -   50 - 19
17:30 224 B 6 Vk Vendsyssel - Ikast KFUM 0 - 2 13 - 25 11 - 25   -   24 - 50
17:30 122 D 1 Lyngby-Gladsaxe - Amager VK 0 - 2 15 - 25 19 - 25   -   34 - 50
17:30 123 D 2 Aarhus Volleyball - S-E Volley 2 - 0 25 - 23 25 - 18   -   50 - 41
17:30 124 D 3 Fjellerup Volley - Fortuna Odense 0 - 2 24 - 26 23 - 25   -   47 - 51

Puljekampe:

        Søndag                              
                                           
KL Nr. Pulje Bane Hold A - Hold B Sætscore 1. Sæt 2. Sæt 3. Sæt Sum
08:30 125 C 1 Team Køge - Ikast KFUM 2 - 0 25 - 19 25 - 19   -   50 - 38
08:30 126 C 2 DHV Odense - Vesthimmerlands VK 2 - 0 25 - 14 25 - 8   -   50 - 22
08:30 127 C 3 BRH Volley - Gentofte Volley 1 - 2 25 - 17 22 - 25 9 - 15 56 - 57
08:30 128 D 4 Lyngby-Gladsaxe - Aarhus Volleyball 2 - 0 25 - 22 25 - 14   -   50 - 36
08:30 129 D 5 Fjellerup Volley - S-E Volley 2 - 0 25 - 13 25 - 16   -   50 - 29
08:30 130 D 6 Amager VK - Fortuna Odense 2 - 0 25 - 7 25 - 21   -   50 - 28
09:45 225 A 1 Gentofte Volley - DHV Odense 2 - 0 25 - 12 25 - 10   -   50 - 22
09:45 226 A 2 Fjellerup Volley - BVC Esbjerg 2 - 0 25 - 17 25 - 17   -   50 - 34
09:45 227 A 3 Farum-Holte - Spentrup IF 2 - 0 25 - 19 25 - 21   -   50 - 40
09:45 228 B 4 Lyngby-Gladsaxe - Middelfart VK 2 - 0 25 - 16 25 - 17   -   50 - 33
09:45 229 B 5 Vk Vendsyssel - S-E Volley 0 - 2 12 - 25 22 - 25   -   34 - 50
09:45 230 B 6 Hvidovre-Køge - Ikast KFUM 2 - 0 25 - 12 25 - 13   -   50 - 25

Placeringskampe

                                             
  KL Nr. Pulje Bane Hold A - Hold B Sæt 1. Sæt 2. Sæt 3. Sæt Sum
Semi D 11.15   CD 1 Team Køge - Lyngby-Gladsaxe 2 - 0 25 - 18 25 - 21   -   50 - 39
Semi D 11.15   CD 2 Amager VK - Gentofte Volley 2 - 1 25 - 17 16 - 25 15 - 11 56 - 53
B-Semi D 11.15   CD 3 BRH Volley - Fjellerup Volley 2 - 0 25 - 11 25 - 11   -   50 - 22
B-Semi D 11.15   CD 4 Fortuna Odense - Ikast KFUM 1 - 2 22 - 25 27 - 25 10 - 15 59 - 65
11-12 pl D 11.15   CD 5 Vesthimmerlands VK - S-E Volley 0 - 2 14 - 25 19 - 25   -   33 - 50
9-10 pl D 11.15   CD 6 DHV Odense - Aarhus Volleyball 2 - 0 25 - 15 25 - 21   -   50 - 36
Semi H 12:30   AB 1 Gentofte Volley - Hvidovre-Køge 2 - 0 25 - 18 27 - 25   -   52 - 43
Semi H 12:30   AB 2 Lyngby-Gladsaxe - Farum-Holte 2 - 0 25 - 20 25 - 13   -   50 - 33
B-Semi H 12:30   AB 3 Spentrup IF - Ikast KFUM 0 - 2 21 - 25 22 - 25   -   43 - 50
B-Semi H 12:30   AB 4 Middelfart VK - DHV Odense 0 - 2 20 - 25 18 - 25   -   38 - 50
11-12 pl H 12:30   AB 5 BVC Esbjerg - Vk Vendsyssel 2 - 0 25 - 11 25 - 12   -   50 - 23
9-10 pl H 12:30   AB 6 Fjellerup Volley - S-E Volley 2 - 0 25 - 11 25 - 9   -   50 - 20
3-4 pl D 13:45   CD 3 Lyngby-Gladsaxe - Gentofte Volley 2 - 0 25 - 14 25 - 23   -   50 - 37
5-6 pl D 13:45   CD 5 BRH Volley - Ikast KFUM 2 - 0 25 - 18 25 - 22   -   50 - 40
7-8 pl D 13:45   CD 6 Fjellerup Volley - Fortuna Odense 0 - 2 24 - 26 11 - 25   -   35 - 51
D-Finale 14:00   CD 1 Team Køge - Amager VK 2 - 0 25 - 13 25 - 17   -   50 - 30
3-4 pl. H 14:45   AB 3 Hvidovre-Køge - Farum-Holte 2 - 0 25 - 17 25 - 19   -   50 - 36
5-6 pl H 14:45   AB 5 Ikast KFUM - DHV Odense 1 - 2 25 - 20 20 - 25 8 - 15 53 - 60
7-8 pl H 14:45   AB 6 Spentrup IF - Middelfart VK 2 - 1 25 - 23 21 - 25 15 - 9 61 - 57
H-Finale 15:00   AB 1 Gentofte Volley - Lyngby-Gladsaxe 2 - 1 24 - 26 25 - 18 15 - 9 64 - 53

Herrer U18      
                           
Pulje A Sæt diff Bolde diff point Placering      
Gentofte Volley 10 - 0 10 250 - 127 123 10 1   1 Gentofte Volley
Farum-Holte 8 - 4 4 231 - 220 11 8 2   2 Farum-Holte
Fjellerup Volley 3 - 8 -5 220 - 242 -22 2 5   3 Spentrup IF
DHV Odense 4 - 6 -2 191 - 234 -43 4 4   4 DHV Odense
Spentrup IF 6 - 4 2 222 - 197 25 6 3   5 Fjellerup Volley
BVC Esbjerg 1 - 10 -9 164 - 258 -94 0 6   6 BVC Esbjerg
                           
                           
Pulje B Sæt dif Bolde diff point Placering      
Lyngby-Gladsaxe 10 - 1 9 264 - 183 81 10 1   1 Lyngby-Gladsaxe
Hvidovre-Køge 9 - 2 7 253 - 184 69 8 2   2 Hvidovre-Køge
Vk Vendsyssel 2 - 8 -6 131 - 250 -119 2 5   3 Middelfart VK
Middelfart VK 6 - 5 1 237 - 190 47 6 3   4 Ikast KFUM
Ikast KFUM 5 - 6 -1 224 - 224 0 4 4   5 Vk Vendsyssel
S-E Volley 0 - 10 -10 156 - 234 -78 0 6   6 S-E Volley
                           
                           
                           
                           
Damer U18      
                           
Pulje C Sæt Diff Bolde diff point Placering      
Team Køge 10 - 1 9 258 - 162 96 10 1   1 Team Køge
BRH Volley 7 - 5 2 257 - 190 67 6 3   2 Gentofte Volley
DHV Odense 3 - 8 -5 171 - 234 -63 2 5   3 BRH Volley
Ikast KFUM 5 - 6 -1 234 - 216 18 4 4   4 Ikast KFUM
Gentofte Volley 9 - 4 5 276 - 219 57 8 2   5 DHV Odense
Vesthimmerlands VK 0 - 10 -10 75 - 250 -175 0 6   6 Vesthimmerlands VK
                           
Pulje D Sæt Diff Bolde diff point Placering      
Lyngby-Gladsaxe 8 - 3 5 247 - 213 34 8 2   1 Amager VK
Amager VK 10 - 0 10 250 - 148 102 10 1   2 Lyngby-Gladsaxe
Fjellerup Volley 4 - 7 -3 215 - 240 -25 4 4   3 Fortuna Odense
Aarhus Volleyball 3 - 8 -5 216 - 250 -34 2 5   4 Fjellerup Volley
Fortuna Odense 7 - 4 3 238 - 233 5 6 3   5 Aarhus Volleyball
S-E Volley 0 - 10 -10 168 - 250 -82 0 6   6 S-E Volley


Se også over 1000 billeder på facebook
Fotoklubben, "Fotovenner" har taget rigtig mange billeder i løbet af DM-stævnet. De bliver lagt ud på stævnets facebookside. "Like" og kig, tag, kommenter osv. !
Facebooksiden